hava karlı
Kar Yağan Havalimanı

Havayolu ile seyahat etmek istediğiniz sizi en hızlı şekilde istediğinizi noktaya götürür. Şimdiki teknolojimiz ile daha hızlı bir seyahat şekli daha keşfedilmemiştir. Seyahat ne kadar hızlı olur ise, riskler de aynı orantıda yükselmektedir. Her zaman güvenlik önlemlerinin ilk hedefi insan sağlığını korumaktır. Uçaklar fizik kurallarının izin verdiği doğrultuda havada kalabilmektedir. Fizik kuralları elverdiği zaman bir uçak uçar. Bu bazen sis nedeniyle olur, bazen aşırı kar yağışı ve bazen de fırtına nedeniyle sefer iptalleri gerçekleşir. Kalkış limanında olumsuz hava koşulları olabileceği gibi, varış limanında da aynı nedenlerle iptaller söz konusu olabilir. Hava muhalefeti nedeniyle iptal olan bir uçuşunuz olması durumunda neler yapabilirsiniz? Bu durumlarda mağduriyetinizi en aza nasıl indirebilirsiniz? Haklarınız nelerdir?

Havalimanına Gitmeden Önce Seferleri Kontrol Edin

fırtınalı hava
Fırtınalı Hava

İptal seferlerin çoğu kış aylarında gerçekleşmektedir. Kış aylarında sizin kalkış yapacağınız liman şehrinde bir problem olmasa da, varış limanındaki hava durumuna bakmanız gerekir. Çünkü bir uçağın kalkış yapması kadar iniş yapması da çok önemlidir. Özellikle kış aylarında kalkış ve varış yapacağınız havalimanı kalkış-varış durumunu evden çıkmadan önce kontrol etmelisiniz. Havalimanları şehir merkezlerinden uzak bir noktadadırlar. Bu nedenle böyle fırtınalı bir günde havalimanı gibi uzak bir yere gitmek zorunda kalmazsınız.

Uçaklarda Nasıl Önlem Alınıyor

antiicing
De-icing / Anti-icing

Uçaklar kış aylarında buzlanma karşı De-icing ve Anti-icing işlemi yapılmaktadır.

Uçak yolcu almadan önce kimyasal bir madde kaplanmaktadır.

Aşırı soğuk havalarda uçağın dış kısmı buzlanmaya karşı korunmuş olur.

Haklarınız

Seyahat etmek istediğiniz bir uçuşunuz hava muhalefeti nedeniyle iptal edilmesine “Mücbir Sebep” denir. Bu durumda iki farklı bir senaryo bulunmaktadır. Birincisi sizin havalimanında olduğunuz ve ikincisi de önceden haberdar olduğunuzdan evinizden hiç çıkmadınız.

Evden Çıkmadan Önce Uçuşun İptal Edilmesi

Havalimanına doğru yola çıkacaktınız ve uçuşunuzun iptal olduğunu öğrendiniz. Bu durumda ilgili havayolunun çağrı merkezini arayarak biletinizi bir sonraki müsait uçuşa ücretsiz değiştirebilirsiniz. Veya artık uçuşunuzu kullanmanıza gerek kalmadı ise kesintisiz bir şekilde iade alabilirsiniz.

Havalimanında İken İptal Edilmesi

Havalimanında bütün işlemlerinizi yaptınız. Lakin son dakika hava muhalefeti nedeniyle uçuş iptal edildi. Böyle durumlarda havalimanında diğer şirketlerin de uçuşları iptal edileceğinden satış ofislerinde aşırı yoğunluklar oluşacaktır. Çünkü bilet işlemleri sadece satış ofislerinden gerçekleşir. Bu gibi durumlarda acil seyahat etmeniz gerekmiyor ise, sakin bir şekilde bagajınızı almaya gidebilirsiniz. Oradan da evinize geçebilirsiniz. O gün başka bir uçuş yok ise veya müsait uçuş yok ise zaten başka alternatifiniz bulunmamaktadır. Ve evinize geçtikten sonra da bilet işlemlerinizi çağrı merkezi üzerinden veya acentenizden yaptırabilirsiniz. Bunun için bir zaman kısıtlamanız yoktur. Yani biletinizi satın aldıktan 360 gün sonrasına kadar ücretsiz değişiklik yapabilirsiniz.

Bir başka yönden bakarsanız, diyelim ki sabah uçuşu iptal edildi ve akşam üstü başka bir uçuş var. Büyük ihtimal o uçuş da iptal edilecektir. Yanınızda çocuğunuz da var ise boşuna havalimanlarında harap etmeye gerek yoktur.


Lafın kısası, hiçbir havayolu uçuşunu iptal etmek istemez. Çünkü iptal edilen bir sefer takribi 170 yolcu demektir. Bu kadar yolcunun bileti iade edilecek veya değişiklik yapılacaktır. Kimse havaya bakarak bu uçak uçar diyemez. Havayolu şirketleri kâr güden kurumlardır ve bir uçağın iptal edilmesi demek şirketin zararına bir durumdur.

İyi seyahatler dileğiyle,

2 yanıt