Mücbir Sebep ne demek?

Uçak ile seyahat ettiğinizde bilet almış olduğunuz uçak seferinin iptal edilmesi ile karşılaşmışsınızdır. Havayolu şirketi, bazen teknik sebeplerden, bazen hava şartlarından, bazen de havalimanı şartlarından iptal eder. Ve bazen de gecikme / tehir yaşanır. Bu gibi durumlarda “Mücbir Sebep nedeniyle uçak seferi iptal edilmiştir” şeklinde bir ifade duyarız. Peki bu kelime ne demek, ne anlama gelir?

Türk Dil Kurumu (TDK) – Mücbir Sebep ne demek?

Mücbir : Zorlayıcı.
Mücbir Sebep: Herhangi bir kimse tarafından alınacak önlemlere karşı, önüne geçilmesi
olanaksız, borcun yerine getirilmesine engel, borçlunun iradesi dışında
beklenmedik olaylar.

Havayolu terimler sözlüğünde lafın kısası; mücbir sebep, havayolunun elinde olmayan dış sebepler nedeniyle iptal edilmiş uçak seferidir. Çoğunlukla bu durum ile hava şartlarının olumsuz olduğu kış aylarında daha çok karşılaşmaktayız. Bu gibi bir durum ile karşılaşılınca yolcu hakları nelerdir?

Havayolu Şirketi Mücbir Sebebi Kanıtlamak ile Yükümlüdür

Yaşanılan iptalin, olağandışı bir durumdan gerçekleştiğini ilk öncelikle havayolu şirketi bu durumu kanıtlaması gerekir. İptalde mücbir bir sebep söz konusu ise, siz zaten güncel bilgilerden haberdar olursunuz. Varış limanında da aynı durum söz konusu olabilir. Bu durum Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kış aylarında sıklıkla yaşanılmaktadır.

Mücbir Sebep nedeniyle iptal edilmiş bir uçak seferi olması durumunda havayolu şirketi tazminat ödemek ile yükümlü değildir.

Mücbir Sebep Her zaman İptal Demek Değildir.

Tarifeli uçak seferi mücbir sebep nedeniyle tehir yani kalkış saatinde gecikme yaşar. Uçak seferleri çoğunlukla bahar aylarının sabah seferlerinde gecikme yaşar. Gene de bu durumda herhangi bir hakkınız yok anlamına gelmiyor. Gecikme süresine göre yolcu olarak bazı haklarınız bulunmaktadır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu duyuruya göre;
1500 kilometreden daha kısa ve iç hatlardaki uçuşlar için iki saat veya daha fazla..
1500 ile 3500 kilometre arası uçuşlar için üç saat veya daha fazla..
3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için dört saat veya daha fazla olması durumunda Havayolu şirketleri yolculara İkram ve Haberleşme Haklarını teklif etmek zorundadır.

Tehir / Gecikme en az beş saat olduğunda, bilet ücretinin iadesini ve seyahatinin başlangıç noktasına ücretsiz götürülmesini isteme hakkına sahipsiniz.

Daha detaylı bilgiyi Sivil Havacılık genel Müdürlüğü tarafından duyuruda görebilirsiniz..


Siz de “Mücbir Sebep” nedeniyle uçak ile seyahatinizde sıkıntı yaşadıysanız, yorum olarak iletin. Belki geçmişe yönelik havayolu şirketinden tazminat alabilirsiniz..

3 yanıt