Biz, FlyDestek birim ve platformu olarak uçuş alanında bilgi ve çeşitli destekler sunuyoruz. Uçak biletinden konaklamaya, araç kiralamadan havalimanı transferine kadar çeşitli konularda bilgi ve destek sunuyoruz.

Online Uçak Seyahat Bilgi Paylaşım Merkezi

Seyahat anayasal bir haktır, maalesef bu ticari kâr güden şirketlerin elindedir.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile uzak diyarlar yakınımız olmaya başladı. Önceleri 24 saat süren otobüs yolculukları artık 2 saat gibi kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Uçak ile seyahat ederek en uzak diyarlara kısa mesafede ulaştığınız gibi, bu da size bazı sorumluluklar yüklüyor. Havayolu şirketleri nasıl size hızlı bir ulaşım sağlıyor ise, yolculardan da beklemiş oldukları bazı davranışlar vardır.

İlk öncelikle bu davranışların başında zamanında havalimanına gelmiş olmak gelir. Sırasıyla saymamız gerekir ise, bagajınızın kurallara uygun hazırlanması, güvenlik nedeniyle kimliğinizi resmi beyan edebilmeniz ve uçağın kapısında zamanında olmanız.

Halka hizmet verilmesi nedeniyle, yukarıda sayılan sorumluluklar yolcuya yüklenilmiştir. Belli kurallar doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Bu kuralların hepsi önceden yazılan kurallardır. İlk önce güvenliğin ve daha sonrasında da ticari bir kurum olduğu göz önüne alındığında, yolculara düşen yükümlüklerin yerine getirilmesi beklenir. Bazen bu kurallar yolcu lehinedir, bazen de havayolu şirketinin lehine olarak değişir. Yolcu olarak nelere dikkat etmemiz gerekir? Bununla birlikte haklarımız nelerdir?

Uçak seyahatinde her zaman can güvenliği en ön plandadır. Hava durumu nedeniyle çoğu zaman iptal seferler olabilir. Aynı zamanda operasyon bakımından aksaklıklar nedeniyle de iptaller gerçekleşir. Ne zaman yolcu lehinedir veya ne zaman şirket lehine bir durumdur?

Aynı zamanda havayolu şirketlerinin kâr güden kurumlar olduğunu unutmamamız gerekir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından havayolu kurumlarının yolcuya yaklaşımı yazılı olarak belirtildiği halde bazı zamanlar yolcuları bu durumdan haberdar etmezler. Tazminat tutarlarından, havalimanında bir gecikme durumunda size nasıl davranılması gerekir? Haklarınız nelerdir?

Türkiye’nin amiral havayolu şirketinin Havalimanı satış personeli olarak 4 yıl ve toplamda 10 yıl turizm sektöründe çalışmış birisiyim. Uçak ile seyahatinizde size hiçbir karşılık beklemeden haklarını size anlatmaktayım. Mağduriyetinizi en aza indirmek için sorularını yanıt vermekteyim. Deneyimlerimi buradan sizinle paylaşmaktayım.

Her türlü görüş, öneri veya sorularınızı benimle paylaşabilirsiniz.

Yazılarıma yorum olarak gönderebileceğiniz gibi iletişim sayfasından da özel olarak iletebilirsiniz.

İyi seyahatler dileğiyle!

FlyDestek Hakkında Ek Bilgi


Kişisel bilgilerin tümü veya bazıları, herhangi bir kurum ile paylaşılmamaktadır, ayrıca tarafımızdan da saklanmamaktadır.

Yazılarımız kaynak gösterilmesi kaydıyla bir paragrafı geçmeyecek şekilde alıntı yapılabilinir. FlyDestek hakkında daha fazla soru ve görüşü bize iletişim formu üzerinden iletebilirsiniz.

Web Geliştirici, Sponsor ve Partnerlerimiz Hakkında

Web Geliştiricisi: FlyDestek.com platformu “Hemen Tasarım Web Site Çözümleri” tarafından geliştirilmektedir.

Sponsor: Oluşum ve platformumuz “Rastgelelik Arama Motoru” ve “Best VIP Transfer” tarafından desteklenmektedir.

Partnerlerimiz: Şu an yalnızca havalimanı transfer hizmetleri üzerine partnerlerimiz mevcuttur.

  1. Best VIP Transfer,
  2. VIP Istanbul Tourism,
  3. Akad Turizm,
  4. VIP İstanbul Turizm,
  5. VIP Antalya Tourism