Uçak ile seyahatiniz sırasında bagajınız eksilmez bir parçanızdır. Lakin her zaman seyahatiniz dört dörtlük gerçekleşmez. Bazen bagajınız kaybolur, eksik gelir veya hasarlı bir şekilde teslim alırsınız. Bu yazımızda, bagajınız ile yaşanılması muhtemel sorunlar ile karşı karşıya gelinmesi durumunda mağduriyetinizi en aza indirmek için izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiz.

Bagajınızı Kaybetmeniz Durumunda Yapmanız Gerekenler;

Havalimanına zamanında geldiniz, bagajınızı teslim ettiniz. Zamanında uçak kapısına gittiniz ve uçağınız zamanında kalktı. Çok güzel ve rahat bir uçuş gerçekleşti.

Uçaktan indiniz bagaj teslim yönüne gittiniz, bekle bekle bagajınız yok. Tek bekleyen siz siniz. Herkes bagajını aldı, lakin sizin bagajınız gelmedi.

Bu durumda ne yapacaksınız?

Bulunduğunuz salondan ayrılmadan KAYIP BAGAJ OFİSİ ‘ne başvurmanız gerekir. Hemen işlemleri başlatmanız gerekmektedir. Bagajınızın olduğunu da, teslim ederken verilen BAGAJ ETİKETİ ile ispat edebilirsiniz. Ofise giderek bagajınızın gelmediğini veya eksik geldiğini belirterek tutanak tutturmanız gerekmektedir. Bu yaşanan durumu beyan etmediğiniz durumda hiçbir hak talep edemezsiniz. Bu nedenle kayıp bagaj tutanağının yazılı olarak almanız çok önemlidir.

Bagaj etiketinizi kaybetmeniz durumunda;

Bagaj etiketinizi kaybetmeniz durumunda üzülmeyin. Sistemde biletinize kayıtlı bütün bagajlar görülmektedir. Bagajınızı teslim ederken kendi bagajınızın sizin adına kayıtlandırılması çok önemlidir. Bu nedenle bagaj teslimi sırasında bagajınızın başka birisinin üzerine veya başka birisinin bagajını sizin biletiniz aydına kaydedilmesini önermemekteyim.

İş / Gezi seyahatinizde bagajınızın kaybolması durumunda;

İş veya bir gezi seyahatine çıktınız ve bagajınızın olmadığını fark ettiniz. Ve sizin de başka bir kıyafetiniz bulunmamaktadır. Bu durumda ne yapmanız gerekir? Kayıp Bagaj Ofisi’nde tutanağınızı teslim aldınız. Lakin akşam veya yarın için kıyafetiniz yok. Bagajınız seyahat sırasında aynı zamanda sigortalanmaktadır. Bu durumda yetkili personelden haklarınız için bilgi talep ediniz. Havalimanından ayrılıp bagajınız bulunana kadar sizin kıyafet ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılamak ile yükümlüdürler. Bu kural havayolu şirketlerine göre değişiklik göstermektedir. Yapmış olduğunuz giderleri faturalamanız ve limit altı tutarları göz önünde bulundurmanız gerekir. En sağlıklı olanı, ofis içi yetkili personelden kayıp bagaj nedeniyle yaşadığınız mağduriyetin tazmini konusunda bilgi edinmektir.

Eve geldiniz ve bir bagajınız eksik;

Uçuşunuzu bitirdiniz, bagajlarınızı aldınız ve evinize vardınız. Sonradan fark ettiniz ki bir veya iki bagajınız eksik. Bu durumda ne yapmanız gerekir?

Üzülmeyin, her şey için geç değil. Hemen vakit kaybetmeden havalimanına geri giderek, gelen salonuna giderek kayıp bagaj tutanağı tutturmanız gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz konu; Aynı gün içerisinde bu işlemi yapmalısınız. Aksi takdirde kayıp bagajınız için bir hak talep edemezsiniz.

Bagajınızı hasarlı teslim almanız durumunda;

Bagajınızın hasarlı olduğunu fark etmeniz durumunda da, aynı şekilde Kayıp Bagaj Ofisi’ne giderek tutanak tutulması gerekmektedir. Yetkili personel hasar durumunu tespit ederek zararınızı karşılamak ile yükümlüdür.


Lafın kısası; Uçak seyahatinizde bagajınız ile ilgili bir sıkıntı yaşamanız durumunda, salondan ayrılmadan Kayıp Bagaj Ofisi’ne başvurmanız gerekmektedir.

Hayırlı seyahatler dileğiyle..