koltuk secimi
Koltuk

Uçak seyahatinizin kaliteli geçmesindeki en önemli hususlardan birisi de kabin içerisindeki koltuk seçiminizdir. Koltuk seçiminde dikkat edilmesi gereken konular nelerdir? Kabin içerisinde kaç farklı koltuk pozisyonu vardır? Hangi pozisyonda oturur iseniz daha konforlu bir seyahat gerçekleştirmiş olursunuz? Hangi koltukların avantajı bulunur? Hava yolu şirketleri artık bütün koltuklarını ön rezervasyon sırasında ücretli olarak satmaktadır. Bunun bir avantajı var mıdır? Ücretli koltuk seçiminin faydası nedir? Yazımıza koltuk düzeni ile başlayalım.

Koltuk Düzeni:

Yakın mesafe uçuşlarında kabin sağ ve sol tarafta olmak üzerine 3+3 şeklindedir.
Uzak mesafe uçuşlarında 2+4+2 şeklinde koltuk düzeni bulunmaktadır.

Koltuk Pozisyonları:

Exit Koltuğu / Acil Çıkış Koltuğu:

Kabinin acil çıkış kapılarına bağlantısı olan koltuklardır. Ayak mesafesi diğer koltuklara oranlara daha geniştir. Sadece havalimanında alına bilinen koltuk türüdür. Engelli veya sağlık sorunu olan kişilerin oturması yasaktır. Bunun nedeni, isminden de anlaşılacağı gibi acil durumlarda diğer yolcuları çıkışlara yönlendirecek vasıfta kişilerin olmasıdır. Çok uzun kişilerin ve hareket kabiliyeti kısıtlı kişilerin bu koltuklara oturması yasaktır. Orta ve arka bölümdeki acil çıkış kapıları çift sıradır, yani 2 sıra halinde bulunmaktadır. Ayrıca çıkış sırasında bir engel oluşmaması amacı ile, 2 sıranın ön tarafta olan koltukları çıkışa engel teşkil etmemesi için arkaya yaslanmaz. Bu nedenle ön sıra hep düz durur.

Pencere Kenarı:

İsminde de anlaşılacağı gibi bu koltuklar pencere sırasında yer alır. Kısa mesafelerde rahatsız edilmek istemiyor iseniz, çok konforlu bir seyahat gerçekleştirirsiniz. Pencereden dışarıyı seyredebilirsiniz. Uzun mesafelerde lavabo ihtiyacınız olması durumunda yanınızda olan kişileri rahatsız edeceğinizi unutmayınız!

Koridor:

Kabin içerisinde bulunan koridor boyunca olan koltuklardır. Bu koltuklar diğerlerine göre daha geniş hareket kabiliyeti olan koltuklardır. Bundan dolayı bir bacağınızın hareket kabiliyeti daha fazladır. Bu koltukların dezavantajı, yanınızda bulunan kişilerin lavabo ihtiyacı olması durumunda sizi rahatsız edecektir!

Orta Koltuklar:

Bu koltuklar 3+3 düzeni olan kabinlerde orta bölümde ve 2+4+2 koltuk düzeninde olan orta 4’lüde bulunan ara 2 koltuklardır. Seyahat boyunca sağınızda ve solunuzda bulunan diğer yolcular olacağından, diğer koltuklara nazaran kabin içerisinde konforu en az olan koltuklardır. Bu koltuklar kabin içerisinde en az tercih edilen koltuklardır. Online / İnternet checkin’i yaptırmamış ve havalimanına en geç giden yolculara kalan koltuklar olduğunu rahat bir şekilde söyleyebiliriz.


Koltuk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Seyahatinizin mesafesi ve birden fazla kişi olarak seyahat ettiğinize göre bu durum değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı uzak mesafelerde pencere kenarını tercih edilmesine rağmen, kısa mesafelerde ise koridor koltuğunu tercih edilmektedir. 2 Kişi olarak seyahat edildiği durumlarda 2 koridor olarak daha çok tercih edilir. Aynı zamanda uçağın ön kısımları da uçaktan iniş sırasında da avantaj sağlamaktadır.

Önceden Satın alınan Koltukların Avantajı Var mıdır?

Uzun boylu veya hareket kısıtlaması olan yolcuların önceden koltuk rezervasyonu yapmasında fayda vardır. Diğer yolcuların koltuk rezervasyonu yapmasının bir faydası olduğunu düşünmüyorum. İstediğiniz koltuğun seçimini ücretsiz yapmak istiyor iseniz, online checkin süresini kaçırmamanız veya havalimanına 1 gün önce giderek ilgili uçağınız için biniş kartını temin edebilirsiniz.

Uçak Türüne Göre Koltuk Seçimi:

Koltuk seçiminizde uçak modelinin de önemli bir etkisi vardır. Tarifeli seferin hangi uçak modeli olacağını tespit ettikten sonra, İlgili havayolu şirketinin internet sitesinde uçak koltuk düzeneğini görebilirsiniz. Aynı zamanda, koltukların hareket kısıtlaması olduğunu ve koltuklara yakın 220V priz olup olmadığını da görmeniz mümkündür.


İster kısa mesafe ister uzun mesafe uçuş gerçekleştirin veya orta koltukta oturun, herkes aynı yere gitmektedir. Yeterli sağlıklı bir uçuş gerçekleştirin:)

İyi seyahatler dileğiyle!