Güzel Bir Tatil İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seyahat hayatımızın vazgeçilmezi, hele ki uçak seyahati tatil ve iş hayatımızın olmazsa olmazı. İster tatil seyahati, ister iş seyahati veya köyünüze, memleketinize gitmek için çıktığınız bir seyahat. Nereye giderseniz gidin, seyahatinizin sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçmesini istiyorsanız bazı dikkat etmeniz gereken püf noktaları bulunmakta. Bagajınızı hazırlamaktan tutun, kalacağınız yere kadar adım adım seyahatinizi nasıl sürprizler olmadan bitirebilirsiniz?

Bilet almadan önce varış havalimanı seçimi

Seyahatinizi gerçekleştireceğiniz şehre karar verdiniz. Kendinize en güzel şehri seçtiniz. Lakin, havalimanı maalesef her şehirde bulunmamaktadır. Ya da şu şekilde düşünelim, seyahat etmek istediğiniz şehirde havalimanı var, ancak uçak bileti fiyatları yüksek. Komşu şehirlerdeki havalimanlarını kontrol edebilirsiniz. Bu senaryoda son ihtimal aynı şehirde birden fazla havalimanı olabilir. Seyahat eden kişi olarak bütün alternatif havalimanlarını kontrol etmeniz, seyahatinizin ulaşım kısmını en hesaplı şekilde organize etmenize yarar sağlar. Yurt içi seyahatiniz için seçiminizi Havalimanları sayfamızdan kontrol edebilirsiniz.

Kalacak Yerin Seçimi

İş seyahati yapıyorsanız büyük ihtimal kalacak giderini işveren karşılar. Tatil için veya şehir gezisi maksatlı bir seyahate çıkıyorsanız bu bölüm tam size göre. Kalacak yer için dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, seyahatinizin bitiminde havalimanına ulaşımınız. Güzel bir tatil sonrası bütün enerjinizi geri dönüş yolunda kaybetmek istemiyor iseniz, ilk dikkat etmeniz gereken konu kalacak yerinizin ulaşım noktanıza uzaklığı. Bir diğer unsur ise kalacak yerin fiyat performans değeri. Bu değeri etkileyen bir çok etken vardır. Şehir merkezine uzaklığı, ulaşım noktalarına uzaklığı, odada verilen hizmetler başlıca etkenlerdir. Kalacak yerin seçimi için artık birçok farklı sağlayıcı bulunmaktadır.

Artık birçok üründe de karşılaştırma siteleri bulunduğu gibi otel sağlayıcılarının da karşılaştırma sitesi bulunmaktadır. Trivago.com bu tarzlar siteler arasında önder konumdadır. Kalacağınız oteli seçerken, aynı zamanda hangi internet sitesi ile fiyat anlaşması olduğunu da rahatlıkla görebilirsiniz.

Uçak saatinin seçimi

Uygun uçak saatlerinin seçimi, seyahatimizin kalitesini ve en verimli şekilde geçirmemiz için yüksek önem arz eder. İş seyahatine veya tatil amaçlı bir seyahate gidin günü birlik bir seyahat değil ise en güzel uçuş saatleri sabah gidiş ve öğleden sonra dönüş uçuşlarıdır. Gidiş uçuşunun sabah erken saatte olması, ilk gününüzün size kalması demektir.

Dönüş uçuşunuzun seçimini etkileyen bir kaç faktör vardır. Bunlardan biri de otelinizin havalimanına uzaklığıdır. Otel yerlerine giriş saati öğleden sonra 14:00’dır. Odalara temizlik yapılacağı da öngörülür ise en son odanızı 10:00 ‘da (otellerin %90 ‘sı bu saatte) veya özel müşterileri iseniz en geç öğle saat 12:00’da odanızı teslim etmek zorundasınızdır. Dönüş uçağınızın seçimi, otelden çıkış saati ile çakışmaması gerekir. Aynı zamanda da akşam geç saatte olması durumunda, uçak saatini bütün gün beklersiniz. Bu durum, tatilinizde yüklediğiniz bütün enerjinizi tüketir. Bir diğer faktör ise, sabah erken saatte olmasıdır. Bir gün önce erken yatarak akşamınızı erken bitirirsiniz (tatilde en güzel akşam, son akşamdır).

Son Bir Evrak Kontrolü

Evden çıkmadan önce bir sürpriz ile karşılaşmak istemiyorsanız, bütün evraklarını bir gün önce akşam hazır ediniz. Bunların başında kimlik, ehliyet gelir ve banka kartları gelir. Seyahatinizi yurtdışına yapacak iseniz, size tavsiyem bir dosya yapmanız. Bu dosyanız içerisine uçak biletlerinizin ve hotel rezervasyonunuzun çıktılarını alıp koymanız. Çünkü ülke girişinde ne gibi bir zorluk ile karşılaşacaksınız kimse bilemez. Pasaport polisinin nasıl bir ruh hali içerisinde olduğunu bilemezsiniz. Bu noktada sizden geri dönüş biletinizi ve konaklama rezervasyonunuz istenir. Sizin de direkt dosya içerisinde bunu belgelemeniz, pasaport polisinin hoşuna gider.

Ayrıca yurtdışı seyahatlerinizde vize gereksinimlerinin en güncel halini Dışişleri Bakanlığı sayfasından ulaşabilirsiniz.

İyi seyahatler dileğiyle,