Öğrenci İndirimi

Statünüz öğrenci olarak seyahat etmek istediğinizde bazı havayolu şirketleri size indirim ve bazı avantajlar sunmaktadır. Bunlar indirim, fazla bagaj hakkı, bilet değişiklik hakkı gibi bazı avantajlardan bazılarıdır. Öğrenci indirimli uçak bileti nasıl alınır? Bunun avantajı var mıdır? Nelere dikkat edilmesi gerekir?

Hangi Havayolları Öğrenci İndirimi Sağlar?

İndirimi sağlayan havayolları şirketleri sadece Türk Hava Yolları ve onun iştiraki havayolu şirketi olan Anadolu Jet ‘tir.

Öğrenci İndiriminden Nasıl Faydalanılır?

Öğrenci indiriminden faydalanmak istenildiğinde en pratik yolu iki havayolunun da ortak sadakat programı olan Miles&Smiles programına üye olunmasıdır (üyelik formu) . Bu şekilde hem çağrı merkezinden öğrenci bileti satın alabilirsiniz, hem de ilgili havayolunun internet sitesinden üye girişini gerçekleştirerek öğrenci indiriminden faydalanırsınız. Üye girişi yapılmadan internet üzerinden öğren indiriminden faydalanamazsınız.

Öğrencilik Statüsünü Aktif Etme:

Üyelik sırasında TC kimlik numaranızı da doğru olarak giriş yapmanız gerekir. Daha sonra üyelik hesabınızda “Kişisel Bilgilerim” başlığı altında, sağda bulunan “Öğrenci” kutucuğu işaretlenerek “Kaydet” tuşuna basılır. Sistem “Mersis” aracılığı ile öğrenci bilgilerinizi teyit eder. Son olarak “Öğrenci statünüz” aktif edilmiş olur. Her senenin Eylül ayında aynı işlem yapılması gerekmektedir.

Avantajları Nelerdir?

İki havayolu şirketi de öğrencilere farklı hizmetler sunmaktadır. Bununla birlikte ilk olarak düşük ücret hizmeti (lower cost airlines) verdiğini iddia eden Anadolu Jet ile başlayalım.

Anadolu Jet:

Anadolu Jet ‘in sağlamış olduğu öğrenci indirim hakkını koltuk ücreti üzerinden %10 olarak sağlamaktadır. Yaş aralığı 13-25 yaş aralığını kapsamaktadır. Anadolu Jet’in aynı zamanda Jet Genç programı bulunmaktadır. Bu nedenle Anadolu Jet öğrenci indirimini kendi internet sitesi ve mobil uygulaması harici aracılar ile alınan biletlerde uygulamaktadır.

Türk Hava Yolları:

Türk Hava Yolları’nın öğrenci programı oldukça daha geniştir. İndirim oranları iç hat ve dış hat olarak farklı yüzdelik dilimleri ile indirim hakkı verir.

Aynı zamanda Türk öğrencilerin yoğunlukla seyahat ettiği İngiltere ve Amerika seferlerinde fazla bagaj hakkı da tanımaktadır. Bu nedenle dış hat seferlerde fazla bagaj ücretinin yüksek olduğu seferlerde çok işe yaramaktadır. ( Fazla bagaj hakkında ilgili yazımız.. )

Bununla birlikte Türk Havayolları’nın detaylı öğrenci indirimini kendi sayfasından kontrol edebilirsiniz. LİNK

Yurtdışı Bir Kurumda Öğrenci Olmanız Durumunda:

Bunun dışında Yurtdışı bir kurumda öğrenci olmanız durumunda aşağıda belirtmiş olduğum adımları takip ediniz.


Gelgelelim öğrenci indirimi sadece koltuk ücreti üzerinden yapılacağı için, çok büyük bir indirim olmayacaktır. Aynı zamanda promosyonel ücretler üzerinden de her hangi bir indirim yapılmamaktadır. Lakin, yurtdışı uçuşlarında fazla bagaj hakkınız olması durumunda kayda değer bir fayda görebilirsiniz.
(İlgili yazımızı okuyarak “Koltuk Ücreti” hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz)

İyi seyahatler dileğiyle..