ekranlar

Uçak ile seyahat edilmek isteniyor ise ekran takibi yapmanız olmaz olmazlardandır. Yolcunun kendi sorumluluğunda olan havalimanı ekran takibi neden önemlidir? Havalimanına zamanında gelmek kadar önemli olan ekran takibi nasıl yapılır? Havalimanı ekranlarında neler bulunur? Ekran takibi sırasında nelere dikkat etmeniz gerekir?

Biniş Kartı

Havalimanına zamanında geldiniz. Böylelikle hızlı bir şekilde bagajlarınızı teslim ettiniz ve biniş kartınızı aldınız. Biniş kartınızda olan bilgileri iyice kontrol ettiniz ve herhangi bir sorun olmadığını gördünüz. Biniş kartınızda yazan uçak kapı numarası yer alır. Aynı zamanda uçak biniş zamanı ve aynı zamanda uçak kalkış saati yer alır.
Biniş kartı hakkında detaylı yazımıza göz atın.

Ekran Kontrolü

monitor kontrol

Havayolu şirketinin sizden istediği bütün koşulları karşıladınız, 2nci Güvenlik noktasını da sağlıklı bir şekilde geçtiniz. Ve işte uçaklara binilen arındırılmış bölgesine giriş yaptınız. Karşınıza ilk çıkan sıralı dizili ekranlardır. Bu ekranlarda, o sırada kalkış yapacak bütün uçak seferleri yer almaktadır. Aynı zamanda hangi kapıdan hareket bilgisi bulunur. Bununla birlikte uçak tarifesinde herhangi bir gecikme olacak mı veya zamanında kalkacak mı bunun bilgileri yer almaktadır. Bu ekranların altından geçip gitmeyin. Çünkü bu ekranlar sizin uçağınız hakkında bilgi verir. İlk öncelikle uçağınızı bu listelerden bulunuz. Bu listede uçağınızı bulduktan sonra yapmanız kontroller şöyledir. Uçağınızın kalkış saatini teyit ediniz ve sonra biniş kartınız üzerinde yazan kapı numarası ile ekranda yazan kapı numarasını eşleştirin. Bu bilgileri eşleştirin. Bir sorun var mı, kontrol edin. Teyit ederek uçuş bölgesine gönül rahatlığı ile geçebilirsiniz.

Saatinizi Kontrol Edin

saat kontrol
Saat Konrolü

Saat kontrolünü yapmak size komik gelecektir. Araştırmalara göre, kapıda uçuşunu kaçıran yolcuların %10’nu saatlerinin yerel saat ile uyuşmaması nedeniyle gerçekleşmektedir. Dış hatlardan iç hatlara aktarma yapan yolcularda daha çok karşılaşılan bir durumdur. Saat farkı olan bir ülkeden gelen yolcular ile yurtdışında aktarması olan yolcuların sıklıkla yaşamış olduğu bir problemdir. Aynı zamanda sizin saatiniz doğru mu, teyit ederek sonrasında yaşanılması ihtimal bir mağduriyetin önüne geçersiniz. Uçuş ekran üst veya alt köşelerinde aynı zamanda yerel saat gösterilmektedir. Saatiniz ile ekranda bulunan saati teyit ediniz. Saat farkı olan bir noktaya da uçuş gerçekleştirmeniz gerekmiyor. Bu nedenle sık seyahat eden birisi iseniz, havalimanına her gelişiniz de bu kontrolü yapmanızı öneririz.

Kapıya Gitmeden Önce Son Kontrol
son kontrol
Son Kontrol

Uçuşunuzu kontrol ettiniz, bilinçli bir yolcu olarak havalimanına erken gittiğiniz için uçuşuna da vakit olduğundan, etrafta geziyorsunuz. Apron da uçakları izliyorsunuz. Sonrasında saatinizi de kontrol ettiniz. Uçuş kapısının açılmasına 5, 10 dakika kaldı. artık yavaş yavaş uçak kapısına ilerleyeceksiniz. Lakin burada en dikkat etmeniz konu da, son bir kez daha ekranları kontrol etmenizdir. Bunun anlamsız olduğunu düşüne bilirsiniz. Aslı böyle değildir. Apron taksi noktaları, yani uçak park alanı sıklıkla değişiklik gösterdiğinden uçak kapınız da değişme ihtimali vardır. Elinizdeki biniş kartında yazan kapı numarasından farklı bir kapıdan uçağınıza alım olabilir. Ayrıca bunun sorumluluğu da yolcunun kendi sorumluluğundadır. Uçuş ekranlarından son bir kontrol yaparak biniş kapısında bir değişiklik olup olmadığının teyidini yapmanız gerekir.

Biniş Kapısı

binis kapi
Biniş Kapısı

Uçak biniş kapısına geldiğiniz zaman yapmanız gereken son işlem de, uçak kapısının üzerinde sizin uçak seferinizin bilgisinin olduğunu teyit ediniz. Bundan sonra sonra gönül rahatlığı ile uçağa geçmek üzere bekleyebilirsiniz.


ucak gitti

Gelgelelim yukarıda belirttiğim hususlara dikkat etmeniz durumunda herhangi bir problem yaşamadan uçak ile seyahat edebilirsiniz. Bu hususlara dikkat edilmediği durumlarda uçağınızı kaçırabilirsiniz. Ve hiç bir havayolu bu mağduriyetinizi karşılamaz. Tamamen yolcunun kendi sorumluluğundadır. Sonrasında ücretsiz bilet değişikliği için kontuarlarda veya alan satış ofisleri önünde “Beni uçağa almadılar” yalanına başvurulması, insanın düşeceği en komik durumdur. 🙂

İyi seyahatler dileğiyle,

One Response

Comments are closed.