Her zaman denk gelmese de kış aylarında sık seyahat eden insanlar sıklıkla yaşarlar. Seyahat planınız bozulur. Bir hava muhalefeti durumunda uçuşunuzu iptal ederler. Bunun nedeni havayolu ulaşımında güvenlik çok önemlidir. Yolcuların hayatını riske atacak en ufak olumsuz bir rapor olması durumunda uçuşunuza tehir gelebilir. Ayrıca bu olumsuz hava olayının kısa sürede düzelmeyeceği anlaşılır ise uçuşunuz iptal bile edilir. Uçuşunuz iptal edildiğinde ne yapabilirsiniz? bunlardan haklarınız nelerdir? Biletinizi nasıl tekrardan kullanabilirsiniz? Bu soruların cevaplarına bakalım.

Evden çıkmadan uçuşunuz iptal edildiğinde;

Kış aylarında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. İster kalkış havalimanında, isterse varış havalimanında bir hava muhalefeti olması durumunda uçuşunuzu iptal ederler. Uçuşunuzun iptal edildiğini ne kadar çabuk öğrenirseniz, bu durum sizin faydanıza olacaktır. Çünkü havalimanları güvenlik nedeniyle şehir dışlarına inşa edilmektedir. Sizin havalimanına varışınız en az 1 saat süreceğinden mağdur olmanız söz konusudur. Uçuşunuzun iptal edildiğini öğrenmeniz durumunda, ilgili havayolunun çağrı merkezini arayarak biletinizi istediğiniz bir sefere değiştirebilirsiniz. Hava muhalefeti nedeniyle iptal edilmesi durumunda çağrı merkezinde bir yoğunluk olacaktır. Sizin de bir aceleniz yok ise ertesi gün veya daha ileriki günlerde de bu işlemi yapabilirsiniz. Bu değişiklik için herhangi bir değişiklik bedeli veya ücret farkı ödemenize gerek yoktur. Tek dikkat etmeniz gereken unsur, biletinizi satın aldığınız tarih itibari ile bir sene içerisinde bir uçuşa değişiklik yapabilirsiniz.

Havalimanına vardıktan sonra iptal edilmesi;

Hava muhalefeti nedeniyle her zaman belli bir süre öncesinde uçuşunuz iptal edilmez, bazen de son dakika uçuşunuz iptal edilir. Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz çok bir durum yok. Uçuşunuz iptal edilmesi durumunda havalimanı satış ofisinde işlem yapabilirsiniz. Ben bunu çok önermiyorum. Bir uçakta ortalama 170 – 180 yolcu bulunmaktadır. Sizin acil olarak varış limanına gitmeniz gerekmiyor ise benim tavsiyem evinize gittikten sonra bilet değişiklik işleminizi yaptırmanızdır. Şayet iş gezisine gittiğiniz durumda ise, aynı şekilde satış ofisinden değil, çağrı merkezi üzerinden bilet değişikliği yaptırmanızdır. Genel bir hava muhalefeti var ise şunu unutmayın ki, hiç bir havayolu şirketi ilgili parkurda uçuş gerçekleştiremez. Havayolu şirketinin elinde olan bir inisiyatif değildir. Uçağa uçuş izni verecek olan uçuş kulesidir.

Uçuşunuz iptal edilmesi durumunda, tabii ki biletinizi iade almak da hakkınızdır. Uçuşu iptal edilen bir bilet, açık bilet anlamına gelir. Bu nedenle iade alınmasını tavsiye etmem. Paraya ihtiyacınız yok ise veya sıklıkla seyahat eden birisi iseniz, biletiniz açık bir şekilde bırakmanızı tavsiye ederim. Bileti bir sene içerisinde herhangi bir fark ödemenden istediğiniz sefere değişiklik yaptırabilirsiniz. Biletinizde başka uçuş yok ise biletinizi açık bilet olarak kalması için herhangi bir işlem yaptırmanıza gerek yoktur. Biletiniz zaten otomatik olarak açık bilete dönüşmüştür.


İptal edilen uçuşunuz ile ilgili yararlanabileceğiniz haklarınızı öğrenmeniz için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

İyi seyahatler dileğiyle,