Uçak Bileti Tazminat Hakkı

Uçak bileti aldınız ve uçak seferi iptal edildi. Bu durumda ne gibi haklarınız var? Yolcu haklarını “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü” korur. Yayınlamış olduğu “Yolcu hakları broşörü” ne biraz göz atalım. Hangi durumlarda uçak biletinizin ücret sınıfı / bedeli fark etmeksizin hangi durumlarda uçak şirketinden tazminat hakkınız doğar. Detaylı bir şekilde bakalım.

Uçak Seferinin Anlık İptal Edilmesi Durumunda:

Burada uçak seferinin neden iptal edildiği önemlidir. Uçak seferi “Mücbir Sebep” nedeniyle iptal edile bilinir. Bu durumunda havayolu şirketi herhangi bir tazminat ödemek zorunda değildir.

Mücbir sebep nedeniyle iptal sefer olması durumunda ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Havayolu şirketi iptal edilen seferin mücbir sebep nedeniyle uçuşun iptal edildiğini ispat etmek ile yükümlüdür. Aksi takdirde uçuş mesafesine göre size tazminat ödemek zorundadırlar.

Uçuşunuza 7 ila 14 Gün Kala Uçuşun İptal Edilmesi:

Uçak biletinize 14 gün içerisinde 7 güne kadar bir iptal veya saat değişikliği gerçekleşmesi durumunda, Havayolu şirketi sizin ile iletişim kurar ve alternatif uçuşlar önerir. Bu durumda, aşağıda belirttiğim koşullar dahilinde alternatif uçuş öneremez ise size tazminat öder.

Kalkış saatinden en fazla 2 saat önce ve varış saatinden en fazla 4 saat sonra ulaştırmanıza olanak veren alternatif veya güzergâh değişikliği teklif sunmaması durumunda tazminat öder.

Uçuşunuza 7 Kala Uçuşun İptal Edilmesi:

Kalkış saatinden en fazla 1 saat önce ve varış saatinden en fazla 2 saat sonra ulaştırmanıza olanak veren alternatif veya güzergâh değişikliği teklif sunmaması durumunda tazminat öder.

Zorunlu İletişim Bilgileri:

Uçak bileti alırken iletişim bilgilerinizi doğru vermeniz gerekir. Doğru verilmemesi durumunda sizin ile iletişim kuramazlar. Yukarıda belirttiğim istisnalar durumuna düşebilirsiniz. Bu gibi durumlarda Havayolu şirketi tazminat ödemek zorunda değildir.

Daha detaylı bilgilere, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yolcu hakları broşüründen ulaşabilirsiniz.

Haklarımızı koruyan bir kurumumuz var. Sivil Havacılık Gene Müdürlüğü. Şirketlerin ticari kâr güden şirketler olduğunu unutmayın. Sonuçta bizler havayolu şirketlerinden daha zengin değiliz.

Uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi, size iç hatlar için 100 Avro karşılığı Türk Lirası öder.
Ayrıca dış hat uçuşlarında ise, planlanan son varış noktası hedef alınır. Demek ki mesafeye göre 200 Avrodan 600 Avroya kadar olan miktarı Türk Lirası öder.


Sizin de uçak biletiniz iptal edilmesi durumunda mağduriyet yaşadıysanız bize iletin,..

Bir Yanıt