Overbook / Fazla Bilet Satışı

Hava yolu şirketleri uçakta bulunan koltuk sayısı kadar bilet satmazlar. Uçak koltuk sayısında yüzde 10 fazla uçak bileti satma hakkına sahiptirler. Ve bu durum kanunen de yasaldır.

Neden Havayolları %10 Daha Fazla Bilet Satarlar;

Havalimanları, uçakların uçması için büyük bir aprona ve bir terminale ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle şehir merkezlerine değil genellikle şehir dışlarına inşa ederler. Bu durumda yolcuların havalimanına ulaşımı uzun sürmektedir. Aynı zamanda yüksek sezonlarda havalimanı giriş güvenlik trafiği oluşur. Bütün yolcular belirtilen sürede checkin kontuarına müracaat edemezler.
Checkin son müracaat süresi havayoluna ve içhat – dışhat uçuşuna göre değişiklik gösterir.

Sonuçta bilet sahibi kişilerin yüzde 10 kadarı uçuşa katılamayacağı varsayılır. Havayolu şirketleri yukarıda belirttiğim nedenlerden dolayı fazla bilet satması konusunda yasal hakları vardır.
Bunun nedeni, yukarıda belirtmiş olduğum nedenlerden dolayı boş koltuk ile uçağın uçmamasın önüne geçmektir. Şirketin bir zarar görmemesi için alınmış bir önlemdir.

Bütün Yolcuların Zamanında Müracaat Etmesi Durumunda;

Lakin bütün yolcular bir şekilde zamanında konturlara müracaat etmesi durumunda, Sivil Havacılık kuralları gereği havayolu şirketi her bir bilet için tazminat ödemeleri zorunludur.

Tazminat tutarlarını Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Tespit Eder!

İçhat için 100 Avro – Dışhat için 200 – 600 Avro arası (mesafeye göre değişir)


Siz de bu gibi bir durum yaşamış olmanız durumunda yorum yazın!

Bir Yanıt