Uçak ile seyahat edildiğinde havayolları şirketi uçak ağırlığını dengelemek için her bir yolcuya bagaj hakkı tanır. Her bir yolcunun bagaj hakkı kendi biletinin üzerinde yazar. Yolculara tanınmış olan bu hak, bilet ücret sınıflarına göre değişiklik gösterir. Her bir havayolu şirketinin uygulamış olduğu farklı bagaj sistemi bulunmaktadır. Seyahatiniz sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri olan Fazla Bagaj ne demek ve nasıl uygulanır?

Fazla Bagaj Ne demek?

Uçak bileti satın alırken havayolu şirketi size belli bir hakkı tanır. Ücret sınıfına göre farklı bagaj hakları bulunmaktadır. Her bir bilette bu hak görünür bir biçimde gösterilir. Bagaj hakkını bazen Kilogram (kg) cinsinden, bazen de Parça Adedi olarak bilet üzerinde belirtirler. Parça Konsepti yazısı..

Havayolunun size tanımış olduğu bagaj hakkından daha fazla bagajınız olma durumuna FAZLA BAGAJ denir. Bu durumda bir ücret ödemeniz gerekir. Ve bu ücretler düşük rakamlar değildir. Bu nedenle uçak ile seyahat sırasında bagajınızı nasıl hazırladığınız çok önemlidir.
Havalimanı personeli taşıyamaz, bu nedenle bir bagajın ağırlığı 32kg’ı geçemez.

Fazla Bagaj Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Fazla bagaj ücreti hesaplamasında 2 etken bulunmaktadır. Birinci etken seyahat mesafesidir. İkinci etken ise aktarma yapılarak mı seyahat edilmektedir? Havayolu şirketi fazla bagaj bedelini, bu iki etken göz önünde bulundurularak tespit eder. Biletiniz üzerinde yazılan kilogram değerinden fazla bagajınız olması durumunda ek bir ücret ödersiniz. Bu yüzden havalimanı personeli her bir bagaj ayrı ayrı tartılarak ağırlıkları tespit eder. Fazla bagajınız olması durumunda size bir bedel ödemeniz söylenir. Gelgelelim, belirtilen ücret ödenmez ise, bagajınız uçağa kabul edilmez.

Ekonomik Fazla Bagaj Nasıl Satın Alınır?

Bazı havayolu şirketleri daha ekonomik bilet satışı yapabilmek için bazı bilet ücret sınıflarına bagaj hakkı tanımaz. Özellikle günübirlik seyahat eden yolcular bu sistemi tercih eder. Aynı zamanda da fazla bagajı olan yolcular için de önceden internet kanalı ise fazla bagaj satışı yaparlar. Böylelikle bu rakamlar havalimanında ödenen fazla bagaj ücretlerine göre oldukça ekonomiktir. Neredeyse yarı yarıya bir ücret diyebiliriz. 5 KG’lık paketler ile satışa sunarlar. İster bilet alma sırasında, ister ise sonradan da bu işlemi yapabilirsiniz. Bu durum hem ekonomik yarar sağlar iken, aynı zamanda da sezon döneminde havalimanı yoğunluğundan da kurtulursunuz.

Bagajınızın ağırlığını bilen bilinçli bir yolcu olarak, fazla bagajınız olması durumunda önceden fazla bagaj almanız size çok yarar sağlayacaktır.

İyi seyahatler dileğiyle,,


Fazla bagaj ile sorularınızı veya yaşamış olduğunuz anılarınızı bizimle paylaşın!

Bir Yanıt