Uçak ile seyahat edilirken bazı özel yolculara indirimler uygulanır. Bu indirimlerden biri de resmi olarak engelli olduğunu belgeleyen yolculardır. Maalesef bu indirim bütün havayollarında geçerli değildir. Engelli yolculara indirim uygulayan havayolları şimdilik sadece Türk Hava Yolları ve onun iştirak şirketi Anadolu Jet Havayolları‘dır. Engelli yolcu indirim hakkı nasıl alınır? İndirim tutarı içhat ve dışhat seferlerinde yüzde kaçtır?

Engelli Yolcu İndirim Hakkı:

Engelli indirimden hak kazanmak için resmi olarak bu engellinizi kanıtlamalısınız. Aşağıda belirtilen evraklardan en az biri ile bu indirim hakkından yararlanabilirsiniz.

İndirim Oranı:

Türk Hava Yolları veya Anadolu Jet Havayolları aynı indirim oranını uygulamaktadır.

İki havayolu şirketi de indirim oranını koltuk ücreti üzerinden uygular. Aynı zamanda promosyonel ücret sınıflarında indirim uygulamaz. (Üstelik koltuk ücreti hakkında detaylı bilgi için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz..)

İndirimli Bilet Nasıl Alınır?

Engelli indiriminden ilgili havayolu satış ofisleri veya anlaşmalı acenteler vasıtası ile faydalanabilirsiniz. Bunun için yukarıda belirtmiş olduğum en az bir belgeyi ibraz ederek biletinizi satın alabilirsiniz.

Çağrı Merkezi veya İnternet Engelli İndirimi

Türk Hava Yolları sadakat programı olan Miles&Smiles ‘a üye olarak uçak biletinizi çağrı merkezinden veya internet üzerinden de satın alabilirsiniz. Bununla birlikte online kanallar üzerinden uçak bileti alınacağından daha düşük hizmet bedeli ödersiniz. Aşağıda belirttiğim adımları takip ederek Engelli Hakkını en az 7 gün içerisinde hak kazanırsınız.

  1. Miles&Smiles üyeliğiniz olmalı. Yok ise, oluşturun. (Üyelik Linki)
  2. Geri Bildirim Formu ‘ndan yukarıda belirttiğim en az bir belgenin görüntüsünü yükleyin.
    1. Kategori: “Miles&Smiles Programı”
    2. Nedeni: “Talep”
    3. Konusu: “İndirim” 
  3. Türk Hava Yolları sizin açmış olduğunuz talebe geri dönüş yaparak Engelli Yolcu statünüzü aktif eder.

Yukarıda belirttiğim adımları izleyerek çağrı merkezi veya internet üzerinden de uçak biletiniz satın alabilirsiniz. Bilet almadan önce üye girişini yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde indirim uygulanmaz.

Engelli Refakatçı Yolcu İndirimi:

Tek başına seyahat edemeyen engelli yolcuların bir refakatçı hakkı bulunmaktadır. Bu durum kişiye tahsis edilen engelli kartında yer almaktadır. Bu yüzden refakat eden yolcuya da aynı indirim oranı uygulanmaktadır. Bu indirim sadece satış ofisleri veya yetkili acenteler aracılığı ile uygulanmaktadır.


Engelli yolcu indirimi koltuk ücreti üzerinden uygulanacağından, Bu nedenle tam bilet ücreti üzerinden uygulanan bir indirim değildir. Yani az da bir indirim hakkınız bulunmaktadır. Aynı zamanda promosyonel ücretler üzerinden uygulanmaz. Önceden alınmış biletler için çok büyük bir rakam göremezsiniz. Seyahate kısa süre kala alınan biletlerde bu indirim oranını görebilirsiniz. Engelli vatandaşlar bizim göz bebeğimizdir. Bir indirim uygulanması da gene de büyük bir hizmet, çünkü çoğu havayolu şirketi bu indirimi uygulamamaktadır.

İyi seyahatler dileğiyle,