Biniş Kartı

biniş kartı
Türk Hava Yolları Biniş Kartı 1964

Kartınız olmadan uçuşa katılamazsınız. Biniş kartı üzerinde çok yabancı olduğumuz ve çoğunlukla İngilizce olarak birçok yazı mevcut. Bu yazıların ne anlama geldiğini öğrenmek için havalimanı personeline 2 saat eğitim verilmektedir. Peki bu yolcular için ne anlama gelmektedir? Kartın üzerinde yazan bütün bilgileri bilmek zorunda mıyız? Bunları bilmemiz, bize ne fayda sağlayacak? Uçuşunuza sağlıklı bir şekilde katılmak için, bu bilgilerin hangileri bizim için önem arz ediyor?

Biniş kartı ne demek, bilmiyor iseniz, ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Örnek biniş Kartı

Bu yazımızda, kartın üzerinde yazan bilgiler hakkında bilgi vereceğiz.

thy basili
Örnek THY Biniş Kartı

Sağ tarafta örnek THY havalimanında basılmış biniş kartı bulunmaktadır.
Öncelikle biniş kartı 2 bölümden oluşmaktadır. Dikkat edeceğiniz gibi sağ tarafta yırtma noktaları bulunmaktadır. Uçağa biniş sırasında kapı personeli biniş kartınızı ilgili noktadan yırtarak kartın sağ tarafını yolcuya verir. Hatta bu bölümde sizin bilmeniz gereken bütün bilgiler de mevcuttur.

PDF417 Kodu

PDF417 Kodu
PDF417 Kodu

Biniş kartında olmaz olmazlardan birisi dijital okuma kodudur. Havalimanlarında basılmış kodların neredeyse tamamında bu PDF417 kodu bulunmaktadır. Bununla birlikte uçağa biniş sırasında kapı personeli bu kodu okutarak sizin doğru uçağa geldiğinizi teyit. Bütün biniş kartlarını tek tek okuması durumunda uçağınız gecikmeye girerdi.

Uçuş bilgileri

Örnek kartta bulunan yazıyı kümelerine ayırdığımız zaman aşağıdaki şekildedir:

TK 0811 – Y – 06APR – 07:20 – TLV – IST

Gate / Kapı C1
kalkis
İstikamet İstanbul

Uçuğa biniş / geçiş yapacağınız numaralı kapıyı belirtmektedir.

Boarding Tıme / Biniş Saati

Uçağınıza biniş yapacağınız saati göstermektedir. Kapıda olma vaktinizdir, bu nedenle daha büyük rakamlar ile belirtilmiştir.

Seat / Koltuk 19E

Uçağın içerisindeki koltuk numaranızı belirtmektedir. Seyahat sırasında size tahsis edilen koltuktur.

Yazılı Bilgi Bölümü

bilet no
Yazılı Bilgi Bölümü

Biniş kartının bu bölümünde yazılı bilgiler bulunur. ET ile başlayan uzun bir numara vardır, bu numara yolcunun kayıtlı olduğu bile numarasıdır. İlk üç numara havayolunun IATA’ya kayıtlı numarası olan numarasıdır. Üç numaradan sonra havayolunun muhasebe fatura numarasıdır. Sonrasında bulunan “/” dan sonraki 1 numarası, ilgili biletteki 1. bölüm anlamına gelir. Bir bilet numarası en fazla 4 bölümden oluşur.

GROUP : B

Burada belirtilen grup numarası uçuşa biniş sıralamasını kasteder. Büyük uçaklarda bu grup sıralaması önemlidir. Çünkü bu grup numarası uçağın içerisindeki izdihamı en aza indirir.

İngilizce ve Türkçe / Uçağa Kabul Kalkışa 15 Dakika Önce Biter

Bu uyarı uçağa en son kabul vaktini göstermektedir. Bu uyarı ön önemlisi olmasına rağmen, maalesef kart üzerindeki en küçük punto ile yazılmıştır. Bu vakitten sonra kapıya gittiğinizde, uçağınızı kaçırdınız anlamına gelir. Fakat bu vakit havayolu şirketlerinin çalışma şekline göre değişiklik göstermektedir. Hatta biniş kartınızı alırken, bu konu hakkında bilgi edinin.

İngilizce ve Türkçe / Monitör Takibi Uyarısı

Bir yolcunun en büyük sorumluluklarından biri de, biniş salonlarında ekran takibinin yapılması. Havalimanı operasyonu her an tekrardan düzenlenmesi tekrardan planlanması gerektiğinden her an uçak biniş kapınız değişiklik gösterir. Bu nedenle ekran takibi çok önemlidir. Ekran takibinin önemini anlattığımız yazımıza da göz atınız.

Kartın Sağ Tarafı

yolcu tarafi

Uçuşa biniş gerçekleştirdikten sonra yolcunun elinde kalan kısmı tarafıdır. Bu tarafta olan bilgiler kartın sol tarafında da olan bilgilerin aynısıdır. Bunun yanında biraz daha basit bir şekilde yazılmıştır. Hangi bilginin ne anlama geldiği, başlıklar şeklinde belirtilmiştir.

Bu kısım, uçuş gerçekleştikten sonra yolcunun elinde kalır. Yolcunun uçak bilgileri her zaman yolcudadır. Aynı zamanda havayolunun sadakat programına da kayıt ederek bonus puanı kazanırsınız.


Gelgelelim bu biniş kartı yolcuya keyfi verilen bir kart değildir. Hangi havayolu ile uçtuğunuzun bir farkı olmadan üzerinde bulunan bütün bilgileri okumanızı tavsiye ederim. Hatta en küçük yazı ile yazılanları bile. Çünkü en önemli bilgiler, en küçük punto ile yazılan yazılardır.

İyi seyahatler dileğiyle,

2 yanıt