Uçak Biletimi Nasıl İade Alabilirim?

Bir önceki yazımızda en hesaplı uçak bileti nasıl alabilirim den bahsetmiştik. İlgi yazı…

Şimdi de, biletini aldınız ve şahsi nedenlerden dolayı seyahatinizi gerçekleştiremiyorsunuz. Bu nedenle biletinizin bedelini iade almak istiyorsunuz.

Havayolu aracılığı ile;

Burada ilk kontrol etmeniz gereken konu. Biletinizi ilgili havayolu aracılığı ile mi yoksa bir aracı vasıtası ile mi satın alldınız? Bir sonraki önemli konu biletinizin ücret kuralları. İki kural vardır; iade edile bilinir veya iade edilemez. Biletiniz iade edilemez ise üzülmeyin. Yazımızın sonlarına doğru çok cüzi bir rakam bile olsa, bir iade hakkınız bulunmaktadır.

Öncelikle biletinizin iade hakkı olduğunu varsayalım. Burada dikkat edilmesi gereken konu. Bilet kurallarına göre uçuş saatinden belli bir süre önce iptal edilmesi gibi bir kısıtlaması olmaması.

Aynı şekilde kısıtlama saatine girmeden iptal edildiğini düşünelim. Ve havayolu ile aracılığı ile aldığınızı varsayalım. En önemli konu, gene bir alt kategori olarak. İlgili havayolunun çağrı merkezinden mi yoksa bir şehir ofisinden mi aldınız? Aynı şekilde aynı satış kanalı ile iadenizi almanız gerekmektedir. İlgili havayolunun internet sayfası aracılığı ile almanız durumunda iadenizi de internet yolu ile gerçekleştirebilirsiniz. Lakin, örneğin havalimanı ofisinden almanız durumunda ve belli bir saat öncesinde iptal zorunluluğu olması durumunda ilk öncelikle çağrı merkezinden uçuşunuzu iptal etmeniz gerekmektedir. Aksi durumda biletinizin iade hakkını kaybedebilirsiniz.

Bu nedenle biletinizi satın alırken bilet ücret kurallarını öğrenmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Acenta aracılığı ile;

Acenta aracılığı ile satın aldığınızı varsayalım. Neredeyse bütün şehir ofisleri acenta ofisleridir. Ve bir acenta kendi sattığı bilet harici herhangi bir bileti iade edemez.

İnternet acentası aracılığı ile satın alınmış biletleri gene aynı internet sitesindeki müşteri ilişkileri telefon numarasından iletişim kurarak biletinizin iadesini alabilirsiniz.

Bazı acentalar bilet iade hakkı olan bilet satmış olsa da, biletinizin iadesi olmadığını size söyler ve siz uçuşunuzu gerçekleştiremediğiniz durumda kendileri size bir iade vermez iken, kendileri iade alabiliyorlar. Bu nedenle, uçak biletinizi satın aldığınız acentanızın güvenilir bir acenta olduğundan emin olun.

Şimdi de gelelim, biletin iade hakkı olmadığını veya belirtilen uçuş saatinden önce iptal edilemediğini varsayalım. Devletin almış olduğu her biletten zorunlu vergileri her zaman ama her zaman iade alabilirsiniz 🙂

Ve son bir konu; ister acenta aracılığı ile, ister havayolundan direkt almış olun “Hizmet Bedeli” hiçbir zaman iade edilmez (mücbir bir sebep harici) !!