tatil

Uçak biletleri ne kadar erken alınır ise, o kadar ekonomik temin edebilirsiniz. Rezervasyon da yapılması mümkün olmadığından çok öncesinde satın alınır. Gelgelelim seyahat programları her zaman planlandığı gibi gerçekleşemiyor. Sık olarak başımıza gelmese de, Seyahat tarihlerini değiştirmemiz gerekiyor. Uçak biletimizin tarihlerini nasıl değiştiririz? Biletimizin değişikliğe izin verdigini nasıl anlarız? Ücret kuralları neden bu kadar önemli? Uçak biletimizi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Seyahat Tarihleri

Uçuş yapmak istediğiniz tarihlerin seçimi çok önemlidir. Size bir sır vermek gerekirse, havayolu şirketlerinin en sevdiği yolcu tipi, ucuz diye uçak bileti alıp sonrasında uçuşu kullanamayan yolcu tipidir. Kesin olmayan tarihlerde alınan uçak biletlerinin %30’u tarih değişikliği yapılıyor veya promosyonlu ücret kuralı var ise yanıyor. Her iki durumda da havayolu şirketi kasasına para giriyor. Ve yüksek sezonda ise, zaten boşalan koltuk doldurulacağından, bundan dolayı hiçbir zarara uğramıyor. Yolcu olarak dikkat edilmesi gereken en önemli husus seyahat tarihlerinin kesinleştirilerek bilet alınmasıdır.

Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Uçak bileti satın alinırken, ister internet üzerinden kendimiz, ister çağrı merkezi veya isterse bir acenta aracılığıyla bilet alınsın, ödeme yapmadan önce her zaman son bir kez yapılan rezervasyonun tarihleri son bir kez kontrol edilmeli. Uçuş tarihleri kontrol edildikten sonra bilet ücret kuralları hakkında bilgi talep etmeniz veya internet üzerinden kendiniz satın alıyor iseniz kurallar bölümüne bakmanız önemlidir.

Bilet Ücret Kuralları

Her bir satın alınmış uçak biletinin kendine özgü bilet ücret kuralı vardır. Aynı rezervasyon içerisindeki bütün yolcular için aynı ücret kuralları geçerlidir. Aşağıda belirttiğim şekilde başlıca ücret notları bulunur:

Uçak bileti kalemlerini ilgili yazımızda daha detaylı görebilirsiniz.

Ödenmesi Gereken Bedel
bilet kurali 2
Örnek Bilet Kuralı

Biletinize değişiklik yapmak istediğinizde yukarıda belirttiğim hizmet bedelini her zaman ödersiniz. Kısmi değişikliğe izin veren biletlerde ayrıca bir değişiklik bedeli ödersiniz.

Bir ay önce aldığınız bir bilette, uçuşa 1 hafta kalan bir uçuşa değişiklik yapmak istediğinizde, biletiniz değişikliğe ücretsiz izin veren bir bilet olsa bile fark ödersiniz. Bu fark, sizin biletiniz ile uçmak istediğiniz uçak ile güncel ücretin arasındaki farktır. Çünkü siz önceden o uçağa bilet almak isteseydiniz gene o ücretten bilet almış olurdunuz.

Her zaman daha yüksek ücret olacak diye bir zorunluluk yok. Az da olsa daha düşük ücret olma ihtimali vardır. Bu gibi durumlarda biletiniz iadeye izin veriyor ise bu aradaki farkın iadesini de alabilirsiniz. Yani, bu duruma dahil olma durumunuz, istediğiniz uçuşun daha ileriki tarihlerde olma orantısına bağlıdır.

Lafın kısası, ödemeniz gereken kalemler şöyledir:

  1. Var ise, değişiklik ücreti
  2. Ücret farkı
  3. Hizmet bedeli ( Business veya ekonomi veya bileti satın aldığınız ofise göre değişiklik gösterir.)

Uçuşunuza Belli Bir Süre Kala Kuralı

bilet kurali
Örnek Bilet Kuralı

Neredeyse bütün havayolu şirketleri artık uçuşa belli bir süre kala değişiklik hakkı vermektedir. Bu da şu anlama gelmektedir. Size bileti satarken biletiniz değişikliğe izin veriyor, lakin uçuşa 12 saat kala izin vermemektedir. Aynı şekilde biletiniz iade almak istediğinizde de aynı kurallar geçerli olma ihtimali var.


Lafın kısası, her zaman uçak bileti satın alırken biletinizin kurallarını detaylı olarak talep ediniz. Biletinizin ücreti ne kadar az ise, ücret kuralları da o kadar katıdır. Herhangi bir yerde bilet kurallarını göremiyor iseniz, o bileti almanızı tavsiye etmiyorum.

Unutmayın ki Havayolu Şirketleri amme hizmeti veren değil, ticari kâr güden kurumlardır.

İyi seyahatler dileğiyle,