Aktarmalı uçuş ne demek?

Uçak ile seyahat etmek istediğinizde her zaman gitmek istediğiniz yere tek bir uçuş ile gidemezsiniz. Gitmek istediğiniz varış noktasına ulaşmak için ara noktalarda uçak değiştirmeniz gerekir. Bazen bir aktarma, bazen de iki aktarmalı uçuş gerçekleştirilir. Bu durum, sizin hangi uçuş saatinde seyahat etmek istediğinize ve uçak doluluk oranına göre değişiklik göstermektedir. Aktarmalı uçuş sırasında bagaj taşımanız durumunda dikkat etmeniz gereken kurallara bu yazımızda değineceğiz.

Aynı Havayolu ile Aktarma Uçuş;

Aynı marka havayolu ile uçak seyahatiniz durumunda dikkat edilmesi gereken konular arasında en önemlisi 2 uçuşunuz için de biniş kartınızı almış olmanız. Bagajınızı teslim ederken görevli personele aktarma uçuşunuz olduğunu hatırlatmanızda fayda vardır. Aynı zamanda teslim etmiş olduğunuz bagajınızın varış noktasına kadar bağlanmış olduğunu teyit ediniz. Aktarma noktasında bagajınızı alıp tekrar vermek zorunda mısınız, bunu teyit etmeniz gerekir.

Aktarma noktasına varıldığında aklınız rahat bir şekilde uçuşunuzun gerçekleşeceği biniş kapısında vaktinde olmanız yeterli olacaktır.

Farklı Havayolu ile Aktarma Uçuş;

Farklı havayolları ile gerçekleştirilen aktarma uçuşlarda dikkat edilmesi gereken en önemli konu; aktarma uçuşunuz için biniş kartınızın daha öncesinden temin etmeniz. Farklı havayolları ile 2 farklı şekilde bilet satışı gerçekleştirilir.

  • Anlaşmalı olarak bilet satışı yapılan; Seyahat etmek istediğiniz varış noktasına uçuşu olmayan bir havayolu şirketi size alternatif seçenek olarak farklı havayolu şirketi ile antlaşmalı olarak bilet satar. Bu tarz uçak biletleri fiyat bakımından biraz pahalı olabilir.
  • Kendinizin satın aldığı biletler; Seyahat etmek istediğiniz varış noktasına iki farklı havayolundan satın almış olduğunuz uçak biletleri.

Antlaşmalı olarak satılan uçak biletlerinde herhangi bir problem yaşamazsınız. Bagajınız varış noktasına kadar bağlanır. Aynı zamanda aktarma noktasında bagajınızı alıp tekrardan teslim etmeniz gerekmez. Gene de olası hataların önüne geçmek adına bagajınızı teslim ederken aktarma uçuşunuz için de bagajınızın bağlanmış olduğundan emin olmalısınız.

Kendinizin satın almış olduğu aktarmalı uçuşu olan uçak biletlerinde aktarma yapacağınız havalimanın durumu çok önemlidir.

Bagajınızı teslim ederken yetkili personele aktarma uçuşunuz olduğunu belirtmeniz gerekir. Ve herhangi bir antlaşması olup olmadığını ve ayrıca mümkün ise varış noktasına kadar bagajınızı bağlayabilme ihtimalini sormanız gerekir. Bagajınızın varış noktasına kadar bağlanılması mümkün olmayan durumlarda işiniz zorlaşır. Bağlantı sürenizin yeterli olması gerekir. Çünkü sizin ara noktada gelen bagaj teslim noktasından bagajınızı alarak üst kat giden katında bagajınızı teslim ederek aktarma uçuşunuza geçmeniz gerekir. Bu nedenle aktarma sürenizin bu gibi durumlarda yeterli olması ilk şarttır. İlk uçağınızın tehir alması sizin kendi sorumluluğunuzdadır.

Yurtdışından Gelip İç hat Aktarmalı Uçuş;

Yurtdışından gelerek içhat aktarma yapılması durumunda aşağıda belirtilen 2 ihtimal bulunmaktadır

  1. Varış noktasının gümrüklü havalimanı olması durumunda bir problem olmadan aktarma uçuşunuza geçebilirsiniz.
  2. Varış noktasının gümrüksüz havalimanı olması durumunda yurtdışından gelen uçaktan iniş yaptıktan sonra bagajınızı teslim alarak tekrardan üst kata çıkarak teslim etmeniz gerekir.

Aktarmalı uçuşlarınızda bagajınız ile yaşamış olduğunuz sorunları yorum olarak yazabilirsiniz.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

İyi uçuşlar dileğiyle..